Znanstveni rad koji opisuje H2RES model razvijen unutar INTERENERGY projekta i primjenu modela na konkretnoj studiji slučaja, objavljen je u prestižnom Elsevierovom časopisu Renewable and Sustainable Energy Reviews, koji ima faktor odjeka od 16.799.
U sklopu SDEWES konferencije u Dubrovniku, 14. listopada 2021. je održan specijalni panel posvećen projektu “INTERENERGY (IP-2019-04-9482) Istraživanje puteva energetske tranzicije – međuovisnost “power-to-X” tehnologija, tehnologija odgovora potrošnje i povezivanja tržišta energijom”.
Agenda:
09:00-09:15
Uvod u INTERENREGY projekt
Prof. Neven Duić
09:15-09:45
Izrada i značajke modela za energetsko planiranje – H2RES
dr. Felipe Feijoo
09:45-10:00
Primjena modela i usporedba s drugim modelima
Luka Herc
10:00-10:10
Sljedeći koraci u INTERENERGY projektu
Antun Pfeifer
10:10-10:55
Okrugli stol „Modeliranje odgovora potrošnje i power-to-X tehnologija u alatima za energetsko planiranje”
Prof. Neven Duić, Prof. Henrik Lund, Prof. Ingo Stadler, dr. Felipe Feijoo
10:55-11:00
Najava H2RES izazova s nagradama
Prof. Neven Duić
Sesiju je vodio prof. Neven Duić sa Sveučilišta u Zagrebu, Fakulteta strojarstva i brodogradnje.
Događaj je uključio okrugli stol sa stručnjacima iz područja energetskih sustava i modeliranja: prof. Neven Duić, prof. Henrik Lund, prof. Ingo Stadler i dr. Felipe Feijoo.
Okrugli stolVoditelji panela i dr. Felipe Feijoodr. Felipe Feijoo prezentira H2RES modelprof. Neven Duić predstavlja INTERENERGY projektAntun Pfeifer predstavlja iduće korake u provedbi projekta Luka Herc prezentira rezultate H2RES modela
Cijeli panel možete pogledati na Youtube kanalu SDEWES centra:
Istraživač i član INTERENERGY tima, Felipe Feijoo je 12. srpnja 2021. predstavio H2RES model s uključenim novim modulima power-to-x tehnologija i tehnologija odgovora potrošnje. Model je predstavljen na konferenciji EURO 2021 u Grčkoj. Konferencija je održana u Ateni, a bavi se operativnim istraživanjem i upravljanjem s naglaskom na optimizaciju sustava.
Felipe Feijoo predstavlja H2RES model, Sveučilište Zapadna Attica, Atena, Grčka
Pozivamo Vas na webinar “Digitalizacija i demokratizacija energetskih sustava”. Webinar organizira Fakultet strojarstva i brodogradnje u sklopu INTERENERGY projekta.
Webinar će se održati 16.6. 2021 od 9:00 do 11:20 h putem Zoom platforme, a održat će se na engleskom jeziku.
INTERENERGY projekt bavi se međuodnosima između različitih tehnologija odgovora potrošnje, „power-to-X“ tehnologija i povezivanja tržišta električnom energijom u energetskoj tranziciji. Uloga tih tehnologija istražuje se u kontekstu tržišnog povezivanja, koje je već u tijeku u Europskoj uniji. U ovom projektu, ključno istraživačko pitanje kako postići uravnoteženu integraciju različitih tehnologija za odgovor potrošnje i “power-to-X” tehnologija, određivanjem njihovog optimalnog omjera i izbjegavanjem nepotrebnih tehnoloških zaključavanja (“lock-in”). Kako bi se to postiglo, napravit će se novi moduli za modeliranje ponašanja „power-to-X“ i tehnologija odgovora potrošnje. Također, razradit će se tržišta takvih tehnologija u nastajanju kao i poslovni modeli za njihovu integraciju. To je važan korak u digitalizaciji energetskog sustava i korištenju sinergija kako bi se dekarboniziralo integrirani energetski sustav.
U sklopu ovog webinara će se dati pregled ciljeva samog projekta te će se predstaviti primjena načela “power to X”. U tom smislu su uključene tehnologije povezivanja energetskog sektora s ostalim sektorima potrošnje energije. Također, razmatraju se projekti u provedbi temeljeni na odzivu potrošnje te promjene zakonskog okvira Europske Unije kako bi se sa zakonodavne strane omogućilo korištenje ovih tehnologija. Konačno, predstavlja se računalni model energetskog sustava razvijen u sklopu INTERENERGY projekta, a koji objedinjuje razmatrane tehnologije odziva potrošnje.
Prijava na webinar se ostvaruje e-mailom na adresu: Luka.Herc@fsb.hr
Snimku webinara možete pogledati na Youtube kanalu SDEWES Centra.
Uloga odziva potrošnje i agregatora u budućim tržištima električne energije
prof. dr. sc. Fei Wang, (North China Electric Power University – “NCEPU”)
9:40 – 10:00
Potencijal korištenja elektrificiranog prometa u pružanju pomoćnih usluga u energetskom sustvu
Ivan Pavić, mag. ing. el. (UNIZAG FER)
10:00 – 10:20
Uloga operatora prijenosnog sustava u energetskoj tranziciji
dr. sc. Silvia Piliškić, (HOPS)
10:20 – 10:40
Odziv potrošnje u okviru europskog zakonodavnog okvira za tržište električne energije
Heni Radanović, mag. ing. mech. (ACER)
10:40 – 11:00
Modeliranje energetskog sustava u projektu INTERENERGY
dr. sc. Felipe Feijoo, (UNIZAG FSB)
11:00 – 11:20
Panel rasprava
prof. dr. sc. Neven Duić, (UNIZAG FSB) prof. dr. sc. Fei Wang, (North China Electric Power University – “NCEPU”) Ivan Pavić, mag. ing. el. (UNIZAG FER) dr. sc. Silvia Piliškić, (HOPS) Heni Radanović, mag. ing. mech. (ACER) dr. sc. Felipe Feijoo, (UNIZAG FSB)
Energetski sustavi u tranziciji od proizvodnje temeljene na fosilnim gorivima i centraliziranoj proizvodnji, s visokim emisijama stakleničkih plinova, prema nisko-ugljičnim sustave koji se temelje na promjenjivoj i distribuiranoj obnovljivoj energiji, prolaze kroz različite faze transformacije. U prvim fazama podizanje integracije promjenjivih obnovljivih izvora energije (OIE) može se izvesti u većini konfiguracija energetskog sustava bez implementacije dodatnih tehnologija skladištenja i pretvorbe. U kasnijim fazama, s visokim udjelom varijabilnih OIE, potrebne su sinergije s drugim sustavima kako bi se integrirala najjeftinija i održiva energija. Ovaj projekt bavi se međuodnosima između različitih tehnologija odgovora potrošnje, sektora potrošnje i povezivanja tržišta električnom energijom u energetskoj tranziciji. Uloga tih tehnologija istražuje se iz konteksta tržišnog povezivanja, koje je već u tijeku u Europskoj uniji. U ovom istraživanju, ključno istraživačko pitanje je uravnotežena integracija različitih tehnologija za odgovor potrošnje i “power-to-X” te potrošnje, određivanje njihove optimalne mješavine i izbjegavanje nepotrebnih tehnoloških zaključavanja (“lock-in”). Kako bi se to postiglo, napravit će se novi moduli za modeliranje ponašanja power-to-X i tehnologija odgovora potrošnje. Također, razradit će se tržišta takvih tehnologija u nastajanju kao i poslovni modeli za njihovu integraciju. To je važan korak u digitalizaciji energetskog sustava i korištenju sinergija kako bi se dekarboniziralo integrirani energetski sustav.